B2C ve B2B Sistemleri

teknikservis

İnternetin hayatımızın her aşamasına girmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte ekonomik anlamda da e-ticaret sistemi iyi bir yatırım aracı olmaktadır. E-ticaret firmasının başarılı olması, doğru yöntemlerin kullanılmasıyla doğru hedef kitleye ulaşıldığında mümkün olabilmektedir. B2C-B2B hedeflenen kitleye göre temel alışveriş biçimleridir.

B2C’de söz konusu olan firmadan müşteriye yönelik e-ticaret sistemidir. Bu model, tüketiciyi hedef kitle olarak aldığı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Fiziksel mağazanın online olan şeklidir. Dolayısıyla firmaların online platformda ürünlerinin satışını yapmalarıyla bu model kullanılmış olmaktadır. B2C daha çok perakendecilik kapsamına dahildir. B2B modelinde ise, firmadan firmaya yönelik uygulama söz konusu olmaktadır. Firmadan firmaya alışveriş modeli benimsendiği için ticari faaliyet toptancılık üzerine kuruludur. B2C modeline göre daha kısıtlı bir hedef kitlesi bulunmaktadır. Fakat sistemin sağladığı toptan alımlar sayesinde e-ticaret pazarında büyük rolü bulunmaktadır. İşlem iki firmanın fiyat için anlaşmaları akabinde, alımın yapılmasıyla sonuçlanmaktadır. B2C-B2B modellerinin ikisinin de temel amacı, mevcut olan ve potansiyel müşterilere en kısa sürede ve daha düşük maliyet imkanı sunularak, online satış ortamının oluşturulmasının sağlanmasıdır. Ayrıca müşterilerin aradıkları ürünlere kolay bir şekilde ulaşarak temin etmeleri amaçlanmaktadır. Ürünlerin kaliteli ve ihtiyacı karşılayacak özellikte olması ise müşteri memnuniyetine yol açacağı için devamlılık sağlayıcı olacaktır.

Sonuç itibariyle; özellikle e-ticaret sitesi kurma düşüncesinde olan firmaların B2C-B2B modellerini bilmeleri ve ona göre tercih yapmaları faydalı olacaktır.

Comments are closed.

Top