SSL Sertifikalar

Ssl Sertifikaları, kullanıcılar ve e-ticaret sitelerinin arasındaki iletişimin şifrelenerek uygulanmasını mümkün kılan, standartlaştırılmış olan bir teknoloji sistemidir. İnternet ortamında sunucu ve tarayıcının iletişiminin şifrelenmesi şeklinde yaygın olarak kullanımı sağlanmaktadır.

Ssl bağlantısı mekanizması vasıtasıyla gönderilen bilgilerdeki tahribatın engellenmesi mümkün olmaktadır. Dolayısıyla ssl sertifikaları internet sitelerine özel bilgi girişi yapılması söz konusu olduğunda, firmalara ya da müşterilere güven ortamı oluşturulmasına zemin hazırlamaktadır. Kişi için özellikle çok önemli olan kredi kartı ve güvenlik bilgilerinin korunmasını sağlamaktadır. Sertifikanın aynı anlamda kullanılan diğer adları ise; güvenlik server sertifikası ve web server sertifikasıdır. Herhangi bir e-ticaret sisteminden online alışveriş yapmak için siteye giriş yaptığımız sitenin güvenli olduğunu tarayıcımızın küçük sarı kilit ikonu göstermesinden ve adres çubuğunda http yerine https ile adresin başlamasından anlamak mümkün olmaktadır. Bu sertifika ayrıca internette güvenlik açısından web sunucularının üzerinde pop3, imap ve mail koleksiyonu için smtp kullanılmasını sağlamak amacıyla da kullanılabilmektedir. Genel anlamda sertikanın kullanımı, e-ticaret sitelerinde olmakla birlikte ihtiyaç duyulan bütün sitelerde kullanılması mümkündür. Piyasada bu sertifikayı temin eden birçok marka bulunmakta olup, bütün sertifikalar aynı güvenlik mantığı ile çalışmaktadır.

Özellikle internet ortamında güvenlik açığının kapatılması ve en başta çok sık kullanılan online alışveriş siteleri olmak üzere ihtiyaç söz konusu olan diğer tüm sitelerde veri güvenliğinin sağlanması için ssl sertifikaları çok önemli olmaktadır.

Comments are closed.

Top